foto4.jpg

Ana Sayfa > Makaleler > Öğrenme ZorluğuÖğrenme Zorlukları Üzüntü ve Endişe Yaratır

Öğretmen ve ebeveynler, temelinde yatan sebeplerin ne olduğunu bilmeden çocukların davranışlarını yargılarlar. Davranış bozukluklarının sebepleri çoğu zaman öğrenme zorlukları ve duygusal problemlerden kaynaklanır.


Araştırmalara göre, öğrenme zorlukları, duygusal (üzüntü ve endişe) çöküntülere sebep olabilir. Öğrenme zorluğu olan çocukların diğer çocuklara kıyasla daha kolay depresyona girdiği, endişe ve kaygı duydukları görülmüştür. Yalnızlık çeker ve kendilerine olan özgüvenlerini kaybederler.


Öğrenme zorlukları çocukların sosyal ve duygusal açıdan gelişmelerini ve büyümelerini olumsuz yönde etkiler. Çok arkadaşı olmayan, öğrenme zorluğu çeken çocuklar genelde yanlış anlaşılır, yalnızlık hisseder ve üzüntü duyarlar. Çevreleri tarafından onaylanmadıkları ve kabul görmedikleri için kavgaya eğilimleri daha fazla olan bu çocuklar çok kolay kavgaya girebilirler.


Öğrenme zorlukları duygusal problemler tarafından maskelenebilirler. Yetişkinler, bu çocukların duygusal problemlerden kaynaklanan davranışlarına odaklanır ve aslında onların öğrenmede çektikleri zorlukların farkına varmayabilirler. Eğer çocuğun içinde bulunduğu engeller ve zorluklar gözlemlenemez ve farkına varılamazsa çocuklara yardım edilemez. Bu da çocukların ödevlerini ya da dersleriyle ilgili başka görevlerini yapmamalarına sebep olur.
Duygusal problemler, duyulan endişe ve kaygılar öğrenme zorluklarını teşvik eden sebeplerdir. Çocuklar ödevleriyle ve alacakları notlarla ilgili endişelendiklerinde, bu olumsuz duygular onların derslerine odaklanmalarına ve öğrenmelerine engel olur. Derslerine odaklanamamak onların dersi anlamamalarına ve öğrenememelerine sebep olur ve derslerden ve okuldan iyice soğurlar. Bu durum karşısında öğretmenleri ve diğer büyükleri tarafından tembel diye adlandırılırlar ve hatta öğretmenleri onlarla uğraşmanın zaman kaybı olduğunu bile düşünmeye başlar.

Araştırmalar kendilerini iyi hissetmeyen ve kendilerine özgüveni olmayan çocukların okulda başarısız olduklarını göstermektedir. Bu nedenle öğretmenlerin ve ebeveynlerin bu çocuklara, kendilerini iyi hissetmeleri ve özgüvenlerini kazanmaları için yardımcı olmalıdırlar.

Nuran Kansu
Share
E-Posta:
Çocuğumla Doğadayız Kitabı Çıktı
Hakkımda Okul Aile Eğitim Danışmanlığı Seminerler Makaleler Site Haritası Candeniz